Mały przyjaciel

Wiele tysięcy lat temu ludzie udomowili zwierzęta, których potomkowie towarzyszą nam również obecnie. Ludzie obecnie mieszkają w różnych warunkach. Wielu stara się mieć swój dom i chociaż kawałek podwórka. Nie każdy lubi i chce znosić pod podłogą lub nad sufitem sąsiedztwo obcych ludzi. Wielu ludzi niestety nie może pozwolić sobie na dom i musi zadowolić się mniejszym lub nieco większym mieszkaniem. Bez względu na metraż część z nas chciałoby mieć zwierzaka. Wybór jest duży. Niewielkie akwarium ze złotą rybką, klatka z chomikiem lub świnką morską, różnego rodzaju króliki i najbardziej popularne – psy i koty.

Przed podjęciem decyzji należy rozważyć wszelkie za i przeciw. Trzeba mieć świadomość, że weźmiemy kogoś na dobre i złe, często na długie lata. Zwierzak potrzebuje chociażby jedzenia, zapewnienia odpowiednich warunków życiowych, czasem opieki weterynaryjnej, która jest w 100% odpłatna. W przypadku zwierząt niewychodzących trzeba wziąć pod uwagę koszt ściółki lub żwirku jeśli chcemy kota a pies wymaga wyprowadzenia na podwórko kilka razy dziennie i spaceru.

Malutkie zwierzaczki cieszą oko i rozczulają, ale są malutkie tylko przez pewien czas. Potem stają się dorosłe. Niestety, często zdarza się, że posiadacze pozbywają się swoich pupili. Wszystko jest w porządku, jeśli znajdują im odpowiedni dom i przekazują nowym właścicielom, ale bywa wiele przypadków, że w lasach lub miastach błąkają się bezdomne zwierzęta a te egzotyczne znajdowane są w rzekach i parkach, w zupełnie obcym dla siebie ekosystemie.

Od lat prowadzone są medialne i internetowe kampanie. Różne fundacje, jak też zwykli ludzie, dokładają starań by pobudzić ludzką wyobraźnię, uwrażliwić na cierpienie takich udomowionych a potem porzuconych zwierząt, które nie potrafią poradzić w obcym i nieprzyjaznym świecie. Dzięki bezinteresownej pracy pasjonatów, tysiące psów i kotów znajduje nowe, kochające domy, gdzie szczęśliwie dożywają do końca swojego życia. Dlatego myśląc o przygarnięciu czworonoga, warto zorientować się, czy w naszej okolicy jest taka fundacja, bo są tam nie tylko dorosłe osobniki. W zależności od pory roku, pod opieką fundacja ma też bezdomne kociaki lub szczeniaki. Wtedy możemy zdecydować się na takiego zwierzaka, jaki nam odpowiada a czworonóg na pewno odwdzięczy się nam dozgonną miłością i radością.

Może Ci się również spodoba